rachelh@myweeklysentinel.com
CANTON — Canton Area High School held its 2021 graduation on the football field Friday evening, June 4, at 6 p.m.
Class of 2021 president Carter Route began the ceremony with a speech on the year’s highs and lows.
Speakers were Evan Landis, Third Honor; Evert DeKnecht, Salutatorian and Joel Schoonover, Valedictorian.
Following the ceremony, the new graduates rode in a parade around town to celebrate their accomplishments.
The following graduates were honored: Michael Robert Asbury, Derek Ryan Atherton-Ely, Connor James Baillie, Kohl Arthur Bastion, Cameron Jason Bellows, Cole William Burgess, Abigail Morgan Chaapel, Jacob Scott Chagnon, Lillian Edith Chamberlain, Brandon Michael Cole, Gracie Mae Covert, Chance Lee, Stephen Davis, Evert Michael DeKnecht, Oceanna Renee Denham, Emily Isabelle Ditzel, Gwenevere Drever, Ethan Andrew Engel, Cambria Nichole Gies, Lauren Marie Gleckner, Madison Lorene Graham Chasity Lee Greene, Heidi Ann Halbfoerster, Austyn James Hicks, Maezie Lawren Inman, Tyler James Jannone, Reagan Jewel Kelley, Tyler Michael Bruce Kitchen, Benjamin Edward Knapp, Curtis Ethan Lammy, Evan Ryan Landis, Isaac Norman Landis, Maya Christine Larson, Miah Noel Lehman, Nashoba Cordell Lewis, Emma Jo Machmer, Carmya Louise Martell, William Michael Martin, Brendan Kyler Matthews, Levi Walter Mead, Gracie Rae Mead, Zoey Lynn Morse, Brittany Sue Mosher, Taylor Reanne Nybeck, Hunter Lee Ostrander, Cy Joseph Pepper, Jordan Lee Phillips, Claysen Adam Richter, Carter Ray Route, Joel William Schoonover, Jillian Elizabeth Shay, Dylan Michael Smith, Lylah Marie Smith, Rjae Aylln Smith, Abbie Jean Snyder, Caelyn Stanleigh Spencer, Taylor Nicole Stone, Dylan James Tomlinson, Bradley Dwight Vroman, Nevaeh Elizabeth Vroman, Timothy Lee Ward, Courteney Miah Weiskopff, Tyler Cole Williams.
Awards
Michael Robert Asbury - Bradford County Regional Arts Council Award, Music Club –Vocal Award; NTCC Outstanding Senior
Derek Ryan Atherton-Ely - Brett Cohick Memorial, Noel E. Johnson Award
Kohl Arthur Bastion - Jake D. Jones Memorial
Cameron Jason Bellows - lumni Association Award - Edward Joseph Wynne Memorial Award; Canton Masonic Lodge 415 Award - Male; Carson Consumer Discount Company; Fallen Warrior Scholarship; Kathryn E. McNett Memorial Award; Weldon “Jake” Shaffer Memorial Award; Rodney & Vicki Mott Scholarship
Abigail Morgan Chaapel -Canton Masonic Lodge 415 Award - Female
Lillian Edith Chamberlain - Alumni Association Clara Smiley Memorial Award; Dr. Marcella M. Hyde and John H. Hyde Scholarship, Morris Run American Legion Post #167 Award, Veterans of Foreign War Auxiliary Prize; Raymond Packard Memorial—Female
Brandon Michael Cole - Alumni Association Award NTCC – Male; NTCC Overall Top Senior
Evert Michael DeKnecht –Alumni Association Award— Salutatorian; Principal’s Award of Excellence-English; Rodney & Vicki Mott Scholarship
Ethan Andrew Engel - Brent Jennings Memorial Award, CAEA Prize Citizenship –Male; Dorothy Kemp Leonard Schol- arship; Marine Corps League Award; Morris Run American Legion Post #167 Award; Rod and Gun Club Prize
Lauren Marie Gleckner - Alumni Association Award for Nurs- ing; CAEA Prize Citizenship –Female; Morris Run American Legion Post #167 Award—Tech School
Heidi Ann Halbfoerster -Viola C. Moyer Award
Reagan Jewel Kelley - Dr. Kirkowski-Science Award; Joseph J. Wynne and Adell C. Wynne Memorial Award; Morris Run American Legion Post #167 Award; Superintendent’s Medal of Excellence –Female; Warren Family Memorial Scholarship; Jefferey J. Wynne Memorial Award
Benjamin Edward Knapp -American Legion Post 303 Miller A. Moyer Scholarship
Curtis Ethan Lammy - Veteran’s of Foreign War Award; NTCC Character Award
Evan Ryan Landis - Donald and Larene Ayres Scholarship; Jack Ward McNett Technology Memorial Award; Ritter Tech- nology Scholarship; Principal’s Award of Excellence—History; Rodney & Vicki Mott Scholarship; Adam Metzger Award; Alumni Association Award—Third Honor
Isaac Norman Landis - James E. Holcomb Memorial Scholarship, Superintendent’s Medal of Excellence-Male; Rodney & Vicki Mott Scholarship
Maya Christine Larson - Mil Burk Memorial
Miah Noel Lehman - Paul Evans Sr. Memorial Award-Female
Carmya Louise Martell - Alumni Association Award, honoring John Shaffer 2021; American Legion Post 303 Lady Warrior Award; CAEA Award-Education; Women of the Moose; Neff Family Scholarship
Gracie Rae Mead - Gerald D. Avery Sr. Memorial Award; Hess’s Farm Equipment Award; Morris Run American Legion Post #167 Award
Levi Walter Mead - Music Club-Concert Band Award
Zoey Lynn Morse - Betty Lou Morris Memorial Prize; Vicki Richart Memorial Award
Brittany Sue Mosher - Brandon R. McNett Award; National Technical Honor Society; NTCC Character Award; Alumni Association Award NTCC—Female; Stan Hite Memorial; NTCC Character Award
Cy Joseph Pepper –Principal’s Award of Excellence –Career Technology; Spencer/Sweithelm Memorial; NTCC Overall Top Senior
Jordan Lee Phillips - Fine Arts Council Award; Irene W. Hurley Torch Award
Carter Ray Route - Music Club-Dorothy Dann Bullock Award; Paul Evans Sr. Memorial Award-Male; The John Shaffer Memorial Award
Joel William Schoonover - Rev. David Morris Memorial Award; James C. Arnold Award; Principal’s Award of Excellence—Math; Principal’s Award of Excellence— Science; Rodney & Vicki Mott Scholarship; Alumni Association Award—Valedictorian
Jillian Elizabeth Shay –NTCC Outstanding Senior
Dylan Michael Smith - Alumni Association Mitstifer Transportation Award ; Michael “Chopper” Ragan Memorial; National Technical Honor Society; NTCC Overall Top Senior
Lylah Marie Smith - Dr. Jean E. Brenchley—Woman of Science Award
Bradley Dwight Vroman - Instrumental Music Award Timothy Lee Ward - Lareda J. Landon Fund; Raymond
Courteney Miah Weiskopff - Chemung Canal Bank Prize- Best Project; Chemung Canal Bank Prize-Highest Average
Editor’s Note: Next week’s paper will have all the student speeches in full. All photos and a video of students receiving their diploma as well as the senior parade are on the Canton Independent Sentinel Facebook page.